Athletics

Upcoming Athletic Events

21Jun
06/21/2018 9:00 am - 11:00 am
ATH: Strength & Conditioning Camp
22Jun
06/22/2018 9:00 am - 11:00 am
ATH: Strength & Conditioning Camp
25Jun
06/25/2018 9:00 am - 11:00 am
ATH: Strength & Conditioning Camp
26Jun
06/26/2018 9:00 am - 11:00 am
ATH: Strength & Conditioning Camp
27Jun
06/27/2018 9:00 am - 11:00 am
ATH: Strength & Conditioning Camp
28Jun
06/28/2018 9:00 am - 11:00 am
ATH: Strength & Conditioning Camp
29Jun
06/29/2018 9:00 am - 11:00 am
ATH: Strength & Conditioning Camp
16Jul
07/16/2018 9:00 am - 11:00 am
ATH: Middle School Volleyball Camp
16Jul
07/16/2018 1:00 pm - 4:00 pm
ATH: High School Volleyball Camp
17Jul
07/17/2018 9:00 am - 11:00 am
ATH: Middle School Volleyball Camp

DSC 9280 Varsity Basketball web

Varsity Roster 2017-2018

NAME
Ciera Brooks
Danielle Jenkins
Halie Lyons
Ify Mbue
Jada Pierre
Kennedy Trahan
Mikayla Herreth
Rachel Zakarevicz 

 DSC 9256 J.V. Basketball web

JV Roster 2017-2018

NAME
Amanda Stockton
Amaya Pitts
Catherine Cuthrell
Emily Santigo
Hanna Macias
Hunter Rocha
Joyce Dominguez
Laila Richards
Madison Seymour
Meena Garcia
Mia Mendez
Victoria Tijerina


Schedule

Day

Date

 Opponent  Location JVVarsity
 Tuesday  October 24th  Emery Weiner (Scrimmage)  Away 6pm 7pm
 Friday October 27th Cypress Christian (Scrimmage)  Away 5pm 5:30pm
 Friday  November 3rd First Baptist Christian Academy Home 4:30pm 6pm
 Tuesday  November 7th  Emery Weiner Home 4:30pm  
 Tuesday  November 7th  First Baptist Christian Academy Away   6pm
 Fri. - Sat.  Nov. 10th - Nov. 11th Varsity Rosehill Lady Eagle Basketball Tourney Away   TBD
 Wednesday November 15th Chavez Home 4:30pm 6pm
 Fri. - Sat.  Nov. 17th - Nov. 18th Varsity Faith Christian Academy Tournament Away   TBD
 Tuesday November 28th  Lutheran South Home 4:30pm 6pm
 Fri. - Sat.  Dec. 1st - Dec. 2nd Varsity Warrior Classic (SA Corner Stone Christian) Away   TBD
 Tuesday December 5th  The John Cooper School Home   5:30pm
Friday  December 8th Frist Baptist Christian Academy Home 4:30pm  
Friday  December 8th St. John's School Home   6pm
Tuesday December 12th Lake Houston Conquerors Home 4:30pm  
Tuesday December 12th Fort Bend Christian Academy Away   6pm
Thursday December 14th CHSA Home 5pm 6:30pm
Tuesday January 9th *Beaumont Kelly Away 4:30pm 6pm
Friday January 12th *Duchesne Home   5pm
Tuesday January 16th *Awty Away   5pm
Friday January 19th *St. Pius X Home 4:30pm 6pm
Tuesday January 23rd *St. Agnes Away 4:30pm 6pm
Tuesday January 30th *Concordia Lutheran Home 4:30pm 6pm
Friday February 2nd *The Village School Away 5:30pm 7pm
Tuesday February 6th *St. John XXIII Home 4:30pm 6pm
Thurs. - Tues. Feb. 8th - Feb. 13th District Tournament TBD   TBD
Friday February 23rd Area Playoffs TBD   TBD

 * District Games

NOTE: All game times are subject to change.